هوش مصنوعی و تکنولوژی

متا می‌خواهد با هوش مصنوعی مترجمی برای ترجمه لحظه‌ای صدها زبان توسعه دهد

شاید آرزوی بسیاری از مردم جهان، توانایی صحبت کردن به تمام زبان‌های ممکن باشد تا بتوانند به تمام کشورها سفر کنند و با تمام افراد روی زمین تعامل داشته باشند. حالا متا اعلام کرده که در حال ساخت یک مترجم صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند بطور لحظه‌ای صدها زبان را ترجمه کند.

«مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا در رویداد اخیر این شرکت ضمن معرفی این مترجم صوتی هوش مصنوعی گفت:

«توانایی برقراری ارتباط با تمام افراد جهان به هر زبانی، از جمله قدرت حیرت انگیزی است که مردم همیشه آرزوی آن را داشته‌اند و هوش مصنوعی می‌تواند آن را در طول زندگی به ما ارائه کند. این امر به ویژه زمانی مهم خواهد بود که مردم شروع به حضور در دنیای مجازی کنند و با افرادی با پیشینه‌های مختلف روبرو شوند.»

عملکرد مترجم صوتی متا

مدل هوش مصنوعی جدید متا «No Language Left Behind» نام دارد و گفته می‌شود که با داده‌های آموزشی کمتر نسبت به مدل‌های ترجمه ماشینی فعلی، قابلیت یادگیری زبان‌های جدید را دارد. همچنین می‌تواند گفتار را به طور مستقیم بدون رونویسی به گفتار ترجمه کند.

متا اظهار دارد که نوآوری جدید آن‌ها تاثیر قابل توجهی در سراسر جهان خواهد داشت اما این شرکت چارچوب زمانی توسعه محصول جدیدش یا نقشه راه مشخصی در مورد نحوه دستیابی به هدف خود را مشخص نکرده است. متا در وبلاگ خود نوشت:

«از بین بردن موانع زبانی بسیار قابل توجه خواهد بود و این امکان را برای میلیاردها نفر فراهم می‌کند تا به اطلاعات آنلاین زبان مادری یا ترجیحی خود دسترسی داشته باشند.»

در ادامه، این شرکت توضیح می‌دهد که بیش از 20 درصد جمعیت جهان شامل سیستم‌های ترجمه مدرن امروزی نمی‌شوند و متا این دسته از افراد و زبان‌های نادیده گرفته شده جهان را هدف قرار داده است.

متا در این رویداد از فناوری هوش مصنوعی دیگری با نام «Builder Bot» رونمایی کرده بود که با دریافت دستورات صوتی، امکان ایجاد بخش‌های متفاوتی از یک جهان مجازی را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *