اینترنت اشیا

تشک ورزشی هوشمند با قابلیت ردیابی حرکات و محاسبه کالری سوزی

محققان موسسه فناوری ماساچوست «تشک ورزشی هوشمندی» طراحی کرده‌اند که با کمک حسگرهای حرکتی با دقت ۹۷ درصد حرکات ورزشی را ردیابی می‌کند. از این فناوری در بازی‌ها، تمرینات ورزشی و جلوگیری از سقوط افراد سالمند می‌توان استفاده کرد.

در جریان «همایش رایانه و تشخیص الگو از طریق رایانه» این هفته، تیمی از محققان آزمایشگاه علوم رایانه‌ای و هوش مصنوعی MIT (CSAIL) یک تشک حدودا ۱۱ در ۰.۵ متری را معرفی کردند که می‌تواند وضعیت‌های مختلف کاربر اعم از حالت نشسته، ایستاده و در حرکت را با مدل سه بعد‌ی ردیابی کند. اگر فردی روی تشک بنشیند، سیستم می‌تواند تصویری از حالت نشسته تهیه کند. با توجه به ابعاد این تشک و قیمتی که برای آن در نظر گرفته شده، می‌توان در آینده نزدیک برای مصارف خانگی نیز از آن استفاده کرد.

روی این تشک که از ورق‌های بسیار باریک حساس به فشار و نخ رسانا ساخته شده بیش از ۹۰۰۰ سنسور قرار دارد که فشار پا، لگن‌ها و سایر اعضای بدن را تشخیص می‌دهند و آن را به سیگنال الکترونیکی تبدیل می‌کند. در آزمایشات، این سیستم قادر بود حرکت داوطلبان را با دقت ۹۷ درصد پیش‌بینی و وضعیت آن‌ها را در خطای کمتر از ۱۰ سانتیمتری تعیین کند.

تیم تحقیقات این پروژه از دوربین‌ها فقط برای آموزش اولیه تشک هوشمند استفاده کرده‌اند و پس از آن تمام فعالیت‌ها بر اساس شبکه عصبی این سیستم تعیین و انجام می‌شود. به گفته محققان تشک در تعیین حرکات پایین بدن بهتر عمل می‌کند و قادر به پیش‌بینی حرکاتی که با سطح زمین تماس ندارند نیز نیست.

«یونژو لی» یکی از محققان اصلی این سیستم و دانشجو دکترای MIT گفت:

«فقط براساس اطلاعات لمسی، این سیستم می‌تواند فعالیت را تشخیص دهد، تعداد تکرارها را بشمارد و مقدار کالری سوخته شده را نیز محاسبه کند.»

محققان امیدوار هستند که بتوانند این سیستم را برای تعیین اطلاعات دقیق‌تری از جمله قد و وزن و تولید معیارهای همزمانی برای چند کاربر (مثلا در هنگام رقص) بهبود دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --